czwartek, 31 sierpnia 2017

Uginający się regał, czyli wrześniowe nowości, które chcę mieć!


Wrzesień nie jest taki straszny dla studentów, którzy przyłożyli się do pracy w czerwcu - oznacza jeszcze jeden wolny miesiąc! A każdy nowy miesiąc, to nowe premiery! Tym razem zainteresowało mnie aż 8 książek.



Dzikie królestwo Simon David Eden, 13.09
Zaczęło się od zaginięcia kota. Teraz Drue zaczyna rozumieć, że była to zapowiedź największego konfliktu w historii. Cierpliwość zwierząt się wyczerpała – nie będą spokojnie patrzeć, jak ludzie niszczą Ziemię. Królestwo zwierząt wypowiedziało wojnę ludzkości. Udomowione zwierzęta muszą wybrać: przyłączą się do rebelii czy zechcą ocalić ostatnich ludzi na świecie?

Początkowo Drue chce tylko odnaleźć swojego kota. Jeszcze nie wie, że przeznaczono dla niej ważniejsze zadanie. Wyrusza przez wyludnioną krainę na spotkanie pradawnego plemienia Kotynów, którzy mają odegrać szczególną rolę w starciu dwóch światów. Co ją z nimi łączy? Jaką cenę będzie musiała zapłacić za przetrwanie? Jedno jest pewne: do świata, jaki znamy, nie ma już powrotu.





Nibynoc Jay Kristoff, 13.09
W świecie, gdzie trzy słońca prawie nigdy nie zachodzą, początkująca morderczyni wstępuje do szkoły dla zabójców, planując zemstę na osobistościach, które zniszczyły jej rodzinę.

Córka powieszonego zdrajcy, Mia Corvere, ledwie uchodzi z życiem po nieudanej rebelii jej ojca. Samotna i pozbawiona przyjaciół ukrywa się w mieście wzniesionym z kości martwego boga. Ścigają ją senat i dawni towarzysze jej ojca. Jednakże jej dar rozmawiania z cieniami doprowadza ją do drzwi emerytowanego zabójcy i otwiera przed nią przyszłość, jakiej nigdy sobie nie wyobrażała.

Szesnastoletnia Mia zgłębia teraz tajniki fachu u najbardziej niebezpiecznych zabójców w całej Republice – w Czerwonym Kościele. W salach Kościoła czeka ją wiele zdrad i prób, a porażka oznacza śmierć. Jeśli jednak przetrwa inicjację, zostanie przyjęta w poczet wybrańców Pani od Błogosławionego Morderstwa i znajdzie się o krok bliżej tego, czego naprawdę pragnie.

Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt Liz Kalaugher, Matin Durrani, 27.09
Zwierzęta, aby przeżyć, muszą liczyć na swoje ciało, zmysły, spryt, swoich partnerów i członków stada, ale przede wszystkim na naukę. 
Od gęsto owłosionych kotów i psów po bezwłose homary czy kałamarnice – fizykę wykorzystują wszystkie stworzenia. Węgorz zabijał kraba za pomocą prądu znacznie wcześniej, niż wynaleziono paralizator. Słoń wyczuwał niebezpieczeństwo, odbierając wibracje poduszkami u stóp, zanim stworzono aparat słuchowy. 
Jak kotu udaje się pokonać grawitację?
Dlaczego węże udają wężyce, a ssaki sikają 21 sekund? 
Po co reniferom światło ultrafioletowe przy poszukiwaniu jedzenia? 

To jedyna książka, dzięki której poznasz sztuczki i przekręty zwierząt oraz zrozumiesz ich zachowanie w walce o przetrwanie. Odkryj świat pełen naukowych praw i eksperymentów, o których badacze nie mieli wcześniej pojęcia. 

To cudowna, mądra, dzika i naukowa podróż po świecie zwierząt.

Matin Durrani i Liz Kalaugher – fizyk z uniwersytetu w Cambridge i zoolożka z Oksfordu. To przede wszystkim zgrany dziennikarski duet, który w przystępny i pasjonujący sposób pokazuje zwierzęcą biomechanikę.

Dżentelmen w Moskwie Amor Towles, 27.09
Wszystko zmienił jeden wiersz… To przez niego hrabia Rostow musiał zamienić przestronny apartament w Metropolu, najbardziej ekskluzywnym hotelu Moskwy, na mikroskopijny pokój na poddaszu, z oknem wielkości szachownicy. Dożywotnio. 
Taki wyrok wydał bolszewicki sąd.

Rostow wie, że jeśli człowiek nie jest panem swojego losu, to z pewnością stanie się jego sługą. Pozbawiony majątku, wizyt w operze, wykwintnych kolacji i wszystkiego, co dotychczas definiowało jego status, stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Z pomocą zaprzyjaźnionego kucharza, pięknej aktorki i niezwykłej dziewczynki na nowo buduje swój świat. Gdy za murami hotelu rozgrywają się największe tragedie dwudziestego wieku, hrabia udowadnia, że bez względu na okoliczności warto być przyzwoitym. A największego bogactwa nikt nam nie odbierze, bo nosimy je w sobie.

"Dżentelmen w Moskwie" to przede wszystkim hołd złożony drugiemu człowiekowi, ale też pieśń miłosna o Rosji – kraju wielkich artystów i szlachetnych ludzi. Powieść uznana została za jedną z najlepszych książek 2016 roku przez najważniejsze media anglosaskie. Od dnia premiery ciągle znajduje się na liście bestsellerów „New York Timesa”.

Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę Mariusz Sepioło, 27.09
Polki budowały legendę światowego himalaizmu. To one były pierwsze. Ich życiorysy to gotowe scenariusze filmowe.

Wanda Rutkiewicz nieraz spojrzała śmierci w oczy. Dobrosława Miodowicz-Wolf umarła, pomagając innym. Halina Kruger-Syrokomska zasnęła w namiocie na wysokości kilku tysięcy metrów i nigdy się nie obudziła. Ale te, które przeżyły, mówią: góry są po to, żeby w nich żyć, a nie umierać.

Przez wiele lat zmagały się z własnym środowiskiem – pełnym męskiego szowinizmu i dyskryminacji. O swoją pozycję musiały walczyć podwójnie ciężko. Niektóre za tę walkę zapłaciły podwójną cenę.

Kogo kochały? Kogo kochają? Jak wygląda ich prywatność w Polsce, a jak w Himalajach? Dlaczego zostawiają domy, mężów i dzieci, by się wspinać? „Uciekają” czy „gonią”? Ta książka po raz pierwszy odsłania historię polskich himalaistek.


Nora Webster Colm Toibin, 27.09
Najnowsza powieść Colma Tóibína to nie tylko poruszające studium żałoby, lecz również kolejny w dorobku pisarza doskonały portret intrygującej kobiety.

Po niedawnej śmierci męża przedwcześnie owdowiała Nora Webster od nowa układa swoją codzienność. Z dnia na dzień musi stanąć na czele swojej rodziny, zadbać osobno o każde z czwórki swoich dzieci i zapewnić stabilność domowych finansów. Przede wszystkim jednak musi uporać się z własnym poczuciem pustki i straty.







Snoby Julian Fellowes, 27.09
Trzecia już powieść lorda Fellowesa w Polsce, autora scenariusza do serialu „Downton Abbey” i oscarowego filmu „Gosford Park”. Szalona satyra na brytyjską arystokrację.
Edith Lavery, blondynka o dużych oczach i dobrych manierach, jest córką odnoszącego umiarkowane sukcesy księgowego, którego żona cierpliwie wspina się po drabinie społecznej. Podczas wizyty w domu rodziców Edith spotyka hrabiego Charlesa Broughtona, który – zgodnie z tym, co piszą plotkarskie magazyny – jest jednym z najciekawszych młodych arystokratów, w dodatku do wzięcia.Kiedy oświadcza się Edith, ta zgadza się za niego wyjść. Ale czy naprawdę kocha Charlesa? Czy imponuje jej jego tytuł, stanowisko i cała reszta?
Nieuniknioną częścią życia w Broughton Hall jest matka Charlesa, przebiegła lady Uckfield, nazywana przez swoich przyjaciół „Googie” i opisana przez narratora – aktora, który swobodnie porusza się wśród wyższych klas i opisuje ich słabości – jako „najbardziej obyta towarzysko osoba, jaką zdarzyło mi się poznać. Posiadała zarówno zegarmistrzowskie oko do szczegółu, jak i znajomość świata właściwą wielkim kokotom”. Lady Uckfield jest przekonana, że Edith bardziej interesuje się tytułem hrabiny, niż byciem dobrą żoną jej syna. A kiedy pewnego dnia w Broughton Hall zjawia się ekipa stacji telewizyjna, a wraz z nią obłędnie przystojny szef ekipy, aby nakręcić dramat z epoki, najgorsze lęki Googie wydają się w pełni uzasadnione.

Prywatne życie łąki John Lewis-Stempel, 27.09

To najbardziej inteligentna i wciągająca książka przyrodnicza, jaką będziecie mieli przyjemność przeczytać!

Pięknie napisana, refleksyjna, a zarazem dowcipna opowieść człowieka, który z czułością i pasją podpatruje pory roku mijające jedna po drugiej na łące tętniącej życiem. John Lewis-Stempel, mieszkający na pograniczu Anglii i Walii, nie tylko obdarzony jest zmysłem uważnej i życzliwej obserwacji, ale też wszystkożerną, typowo angielską ciekawością. Autor poznał rozmaite gatunki roślin i zwierząt żyjących w jego okolicy i potrafi o nich opowiadać w niezrównany oraz zachwycający sposób. Kto raz zanurzy się w ten poetycki świat pieszych wędrówek po terenach Herefordshire, ten na zawsze zmieni sposób myślenia o otaczającej przyrodzie.

„Prywatne życie łąki” zostało uhonorowane prestiżową brytyjską nagrodą dla najlepszych książek przyrodniczych – The Wainwright Prize 2015.

Zdecydowałam się czytać więcej książek przyrodniczych, bo ten temat ostatnio bardzo mnie ciekawi, stąd Prywatne życie łąki, Kudłata nauka. Zawsze ciekawią mnie zwierzęta jako bohaterowie, dlatego chciałabym przeczytać Dzikie królestwo. Klimatyczna Belgravia Juliana Fellowesa sprawiła, że chcę przeczytać wszystkie jego książki, również najnowszą pt. Snoby. Kolejną książką znanego mi już autora Colma Toibina (z zachwycającego Brooklynu) jest Nora Webster. Dawno już nie czytałam żadnej fantastyki, więc chętnie poznam Nibynoc. Himalaistki pojawiły się w tym zestawieniu, bo temat górskich wspinaczek fascynuje mnie od spotkania z powieścią pt. Wszystko za Everest Jona Krakauera, a jeśli książka dotyczy Polek, to tym lepiej. Dżentelmena w Moskwie wygrałam w konkursie i jest w drodze do mnie, więc możecie liczyć na przedpremierową recenzję :)

Czekacie na którąś z tych książek? A może przegapiłam jakąś ciekawą premierę?

[źródła: www.wydawnictwoznak.pl www.mag.com.pl www.lubimyczytac.pl www.wydawnictwopoznanskie.com]

45 komentarzy:

  1. Oooo... chyba przegapiłam w zapowiedziach Kudłatą naukę! A chętnie bym przeczytałą!

    Bookeater Reality

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie da się wyłapać wszystkich ciekawych książek :D

      Usuń
  2. Zaintrygował mnie "Dżentelmen w Moskwie" ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. O kocie muszę przeczytać ! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zwykle nie przepadam za kotami ale w tym wypadku też mówię "tak"!

      Usuń
  4. Ile ciekawych książek. Oby wszystkie udało Ci się przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. też mam taką nadzieję, ale pewnie się nie uda :(

      Usuń
  5. Faktycznie wszystko inne :P
    Dżentelmen w Moskwie najciekawszy, jak widzę :)
    POCZYTAJ ZE MNĄ!

    OdpowiedzUsuń
  6. "Himalaistki" to książka, którą muszę mieć! :D

    OdpowiedzUsuń
  7. Kolejny miesiąc pełen ciekawych premier. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Dżentelmeni w Moskwie bardzo mnie zaintrygowali....Wszystkie z pewnością są ciekawe, ale kolejka książek do czytania długa a czasu coraz mniej.....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. aż nie wiadomo za co zabrać się w pierwszej kolejności :D

      Usuń
  9. W sumie nic z tych książek mnie nie zainteresowało :/ Nie moja tematyka :p

    Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
    Szelest Stron

    OdpowiedzUsuń
  10. Ze wszystkich wymienionych mam na oku "Dżentelmena z Moskwy", którego z pewnością sobie kupię i od razu przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Z tego co wymieniłaś dla mnie ewentualnie Dżentelmen w Moskwie :)

    OdpowiedzUsuń
  12. "Dżentelmen w Moskwie" ma świetną okładkę, ale ja czekam tylko na jedna pozycję z wymienionych, a dokładnie: "Nibynoc" Kristoffa :D
    Pozdrawiam!
    houseofreaders.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  13. Ta pierwsza książka jest przepiękna! <3 Kupię choćby dla okładki :P

    Pozdrawiam!
    volusequat.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  14. Czekam z niecierpliwościa na "Dzikie królestwo" i na "Kudłatą naukę" (po przeczytaniu fragmentów tej drugiej, mój entuzjazm nieco opadl, ale sięgnę na pewno).

    Pozdrawiam,
    Ewelina z Gry w Bibliotece

    OdpowiedzUsuń
  15. "Dzikie królestwo" ma takiego super kota na okładce <3 Zakochałam się :D
    Pozdrawiam, Ola
    bookwithhottea.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  16. Podoba mi się pomysł na fabułę jaką obdarzył "Dzikie królestwo" autor. Będę się temu tytułowi bacznie przyglądać.

    OdpowiedzUsuń
  17. Kotek na okładce! Jak ja kocham kotki <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja właśnie nie do końca, ale w tym wypadku mi się podoba :)

      Usuń
  18. Przeglądając zapowiedzi gdzieś mi umknęły te tytuły, muszę się im na spokojnie przyjrzeć :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Ciekawe zapowiedzi! Jestem ciekawa Kudłatej nauki :)

    Pozdrawiam, ifeelonlyapathy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  20. Na "Dżentelmena w Moskwie" również czekam :)
    Pozdrawiam, maobmaze

    OdpowiedzUsuń
  21. Ja już zamówiłam Nibynoc i mam nadzieję, że będę zadowolona z tego zamówienia. :D

    Pozdrawiam serdecznie
    niezapomniany-czas-czyli-o-ksiazkach.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  22. Bardzo podoba mi się okładka "Kudłatej (...)", świetnie by było gdyby jeszcze była matowa.
    Pozdrawiam,
    Ola z pomiedzy-ksiazkami.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. w sumie byłoby świetnie, lubię matowe okładki :)

      Usuń
  23. Również czekam na "Dżentelmena w Moskwie" :) Tyle świetnych książek, a tak mało czasu...

    Pozdrawiam
    ver-reads.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  24. Hmm... Może bym się i nad czymś z tego zastanowiła, ale już pozamawiałam cosik na wrzesień...

    U mnie zawsze z tymi premierami do tyłu jakoś :D. Zrobiłam np. właśnie podsumowanie wakacyjnych nowości :).

    OdpowiedzUsuń
  25. Każda z tych książek wydaje się interesująca. Mnie najbardziej kuszą ''Nora Webster'' i ''Snoby''. ;)

    OdpowiedzUsuń
  26. Żadna z tych książek nie jest dla mnie niestety :(

    OdpowiedzUsuń

Cześć! Cieszę się, że wyrażasz opinię na temat mojego tekstu! Nie musisz zostawiać adresu swojego bloga, zajrzę do Ciebie w wolnej chwili :)