Cześć! Ale szybko przyszedł 2021 rok, a wraz z nim mnóstwo ciekawych premier! Poniżej prezentuję 8 subiektywnie wybranych, najciekawszych nowości stycznia.
Mój książę Julia Quinn, 08.01Daphne Bridgerton jest urocza i inteligentna, z jakiegoś powodu jednak mężczyźni traktują ją tylko jako przyjaciółkę i nie widać wokół niej roju zalotników. Żaden z londyńskich amantów nie poprosił jeszcze o jej rękę, o czym Daphne skrycie od dawna marzy... Za to książę Hastings nie zamierza się rychło żenić, tyle że liczne panny na wydaniu (a zwłaszcza ich natrętne mamy) nie ustają w próbach nakłonienia go do zmiany zdania.
Książę Simon proponuje więc Daphne niezwykle korzystną dla obu stron tajną umowę – on będzie udawał jej adoratora, dzięki czemu uwolni się od natrętek, a ona z pewnością zyska pretendentów do swojej ręki, skoro sam książę uznał ją za pożądaną partię... Plan wydaje się niemal doskonały, pod warunkiem że oboje zachowają go w sekrecie. I faktycznie działa znakomicie - na początku...
Kiedy pląsają z gracją po sali balowej, ona z rumieńcem na policzkach, on zaś wpatrzony w nią płomiennym spojrzeniem, trudno uwierzyć, że ich zaloty to tylko fikcja… Trudno, bo pośród pełnego blichtru, plotek i intryg świata elity Londynu jest tylko jedna stała rzecz: miłość, która złamie każde reguły…
➠ Nie potrafię odmówić powieści historycznej osadzonej w dawnym Londynie, więc obecność Mojego księcia J. Quinn nie powinna być zdziwieniem. Wkrótce będę czytać tę książkę, więc dam znać, jak mi się podobała ta podróż!
Osierocona Mary Lennox zostaje odesłana pod opiekę wiecznie nieobecnego i nieszczęśliwego wuja, Archibalda Cravena. Pozostawiona sama sobie dziewczynka odkrywa w pobliżu domu tajemniczy ogród, skryty za wysokim murem. Zapomniany i zamknięty od dziesięciu lat zakątek wielkiego parku wydaje się przyciągać ją z jakąś niezwykłą mocą. Mary spostrzega, że mimo zaniedbania i braku opieki wciąż rosną tam róże i inne wrażliwe, wymagające pielęgnacji kwiaty. Natura pokazuje swoją siłę, wystarczy odrobina starań, by rozkwitła pełnym blaskiem. Ale nie tylko ogród potrzebuje opieki i pielęgnacji. Mary dowiaduje się, że nie jest jedynym dzieckiem zamieszkującym dziwny dom wuja. Jej kuzyn Colin zaś nie ma pojęcia, co czeka na niego, gdy odważy się wejść z Mary do ogrodu. Razem ze swoim przyjacielem Dickiem i jego oswojonymi zwierzętami dzieci spędzają tam każdy dzień, starannie strzegąc swojej tajemnicy. Zaś ogród staje się miejscem prawdziwie magicznym, pełnym niespodzianek i zmieniającym całe ich życie na lepsze…
➠ Aż wstyd się przyznać, bo Tajemniczy ogród to klasyka literatury dziecięcej, a ja nigdy nie czytałam tej książki! Na szczęście pojawienie się na rynku wydania ilustrowanego (podobnego do Małych kobietek) to świetna okazja, żeby nadrobić zaległości.
Potrafią śpiewać nocą. Są nawet na Marsie. Skrywają prastare bakterie i wirusy z czasów, gdy po Ziemi chodziły mamuty. Lodowce – to od nich zależy nie tylko przyszłość Ziemi, ale także nasza codzienność.
Jedyny taki reportaż o lodzie i zmianie klimatu, który odpowiada na pytania nawet najbardziej zaciekłych geeków klimatycznych.
Dr Jakub Małecki, glacjolog pracujący na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i autor bloga Glacjoblogia, podczas wspólnej wyprawy za koło podbiegunowe rozmawia z publicystką Julitą Mańczak o swojej pasji. Na Spitsbergen regularnie przyciąga go hipnotyzujące piękno lodowców. Tam bada życie i zdrowie lodowych gigantów.
Opowieści jego i innych kluczowych ekspertów w dziedzinie klimatu obrazują złożoność lodowcowego świata i prawdę na temat przyszłości planety. Piotr Pustelnik zdradza powody, dla których himalaiści już wkrótce mogą zostać na zawsze odcięci od niektórych szczytów. Jakie znaczenie dla ludzi mają lodowce w Karakorum, kosmiczny lód, wulkany na drugim końcu świata? Ten reportaż pozwala zrozumieć świat, w jakim żyjemy.
Nasza przyszłość zapisana jest w lodzie.
➠ Lubię od czasu do czasu poszerzyć swoją wiedzę sięgając po literaturę popularnonaukową. Liczę, że Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu to będzie dobra książka, wyczerpująco opisująca istotny temat zmian klimatu. Dam znać, czy warto!
Zamiast budować akcję swojej powieści powoli, aż do kulminacyjnego momentu, w którym zwyciężają główni bohaterowie, Veronica Roth zdecydowała się rozpocząć powieść Wybrańcy od triumfu. Kreśli również tło całej historii – otóż 15 lat wcześniej pięcioro zwyczajnych nastolatków na podstawie proroctwa zostało wytypowanych do stawienia czoła Mrocznemu – potężnemu bytowi niosącemu zniszczenie Ameryce. Mroczny zrównał z ziemią całe miasta i pozbawił życia wielu ludzi. Wybrańcy mieli go pokonać, ale zanim to się stało, musieli wiele poświęcić.
Ostatecznie, jak dowiadujemy się z książki Veroniki Roth, Wybrańcom udało się doprowadzić do upadku Mrocznego. Świat powoli zaczął wracać do normalności, ale co z pięciorgiem nastolatków? Nie wszystko poszło po ich myśli. Przyzwyczaili się do tego, że są Wybrańcami i ich celem jest uwolnienie świata od złych mocy. Powrót do zwykłego życia i zwykłych problemów wydaje się nierealny. Czy im się to uda? Czy będą mieli jeszcze okazję wykorzystać swoje magiczne zdolności?
➠ Veronica Roth, autorka Niezgodnej, powraca z nową powieścią. Polubiłam jej poprzednie książki, więc Wybrańcy trafiają na moją listę książek do przeczytania. Szczególnie, że opis zapowiada coś, czego jeszcze nie było, a pierwsze opinie są obiecujące.
Khaben zapomni o ostrożności i przyjdzie mu za to zapłacić wygórowaną cenę. Agneis, odcięte od świata szczelnym kordonem kharskich wartowni, musi się zmierzyć z wojenną rzeczywistością. Zdrada zamienia spokojną posiadłość w arenę walk na śmierć i życie. Khabenowi i wiernej mu gwardii decydują się pomóc Sinka i Przewodniczki. Kharska krew poleje się na posadzki draińskiego domu, a dym z pogrzebowych stosów zasnuje niebo po horyzont. Kiedy ucichnie wojenna wrzawa, Przewodniczki kolejny raz postawią najeźdźcom pytanie, kim są i czego szukają. Do posiadłości zawita największy wróg Khabena – Garloth – i zażąda iberyjskich latyfundiów. Khaben, przyparty do muru, wbrew sobie i swoim zasadom, zgodzi się je spełnić. Jednak nie weźmie pod uwagę Przewodniczek i ich miłości do ziemi przodków. Wkrótce przyjdzie mu się boleśnie przekonać, że walka z nimi może go wiele kosztować…
➠ Około rok temu czytałam pierwszy tom cyklu Królowie Kharu pt. Alabastrowe panny. Chociaż miałam co do tej książki kilka zastrzeżeń, to jestem ciekawa, jak potoczą się dalsze losy mieszkanek Agneis.
Dywan z wkładką Marta Kisiel, 27.01
Tereska Trawna ma problem. A nawet kilka problemów.
Kiedy remont felernej kuchni kończy się kupnem domu na wsi, Tereska usiłuje nie tracić panowania nad charakterem i czerpać radość z nieoczekiwanych zmian w swoim życiu. I nawet jej się udaje — a przynajmniej do czasu, kiedy jogging z teściową kończy się odkryciem dywanu z wkładką w postaci bardzo martwego sąsiada. Wszystko zdaje się wskazywać, że za trupa odpowiada Andrzej Trawny, dobroć wcielona i osobisty małżonek Tereski.
Synowa i teściowa zwierają szyki, by ukryć zwłoki i czym prędzej odnaleźć prawdziwego mordercę. Tymczasem odcięte od Internetu dzieci Trawnych zaczynają podejrzewać, że matka z babcią próbują wykończyć tatusia…
➠ Synowa i teściowa pracujące w jednej drużynie? Już brzmi zabawnie, a jeśli to książka Marty Kisiel, już nic więcej nie muszę wiedzieć. Dywan z wkładką biorę w ciemno!
Szept Lynette Noni, 27.01
Przez dwa i pół roku Jane Doe – Obiekt Sześć-Osiem-Cztery – była przetrzymywana w celi tajnego podziemnego ośrodka rządowego i w tym czasie nie wypowiedziała ani jednego słowa. Nawet swojego prawdziwego imienia. Teraz władze podejmują ostatnią desperacką próbę nakłonienia jej, by zaczęła mówić, i oddają ją pod opiekę tajemniczego Landona Warda. Ku zaskoczeniu Jane, Ward odnosi się do niej uprzejmie. Sprawia wrażenie, że mu na niej zależy. Pomimo wysiłków Jane, by wytrwać w oporze, jej determinacja stopniowo słabnie. W momencie, gdy Jane zaczyna żywić nadzieję na odzyskanie swego dawnego życia, niecodzienny wypadek ujawnia jej najmroczniejszy sekret i niebezpieczną moc, którą ukrywała przez lata. Jej słowa mają moc sprawczą – gdy coś mówi, powołuje to do istnienia. I oto nagle „odnalezienie swojego głosu” staje się kwestią życia i śmierci.
➠ Tajemniczy opis, przyciągająca wzrok okładka i wyjątkowo wysokie zagraniczne oceny sprawiają, że jestem tej książki bardzo ciekawa. Dam znać, jak mi się podobała!
Od przyjaciół do kochanków, od kochanków do śmiertelnych wrogów – Samantha Young porywa wielowarstwową, hipnotyzującą powieścią o miłości, która pali za sobą wszystkie mosty. Jane Doe tuła się po rodzinach zastępczych, rozpaczliwie szukając odrobiny ciepła. Gdy poznaje Lornę i jej przystojnego brata Jamiego, ma wrażenie, że wygrała los na loterii. Wreszcie czuje, że ma dom. Jest tylko jeden warunek, Lorna postawiła sprawę bardzo jasno: Jane nie wolno zakochać się w Jamiem. Problem w tym, że to już się stało. A ich uczucie pochłonie wszystko.
Lata później, po tym, jak ich świat legł w gruzach, Jamie jest gotów wyrównać rachunki z każdym, kto w niezwykłym i magicznym, a jednocześnie mrocznym i pełnym przemocy Hollywood skrzywdził jego samego i jego rodzinę. Lista jest długa, a na samym jej szczycie znajduje się Jane.
I nawet dawne, ale wciąż żywe uczucie nie skłoni go, by okazał jej litość.
➠ Samantha Young to jedna z moich ulubionych autorek z gatunku literatury kobiecej. Zawsze zachwyca mnie mnogością emocji skrytych na kartach jej powieści, więc mam wobec najnowszej książki pt. Twoja wina duże oczekiwania.
[źródła: materiały promocyjne Wydawców]
Tajemniczy ogród <3 Jedna z najpiękniejszych książek!
OdpowiedzUsuńChętnie sięgnę po Wybrańców i Dywan z wkładką.
OdpowiedzUsuńPierwszą książkę z Twojej listy mam w planach, podobnie jak serial na jej podstawie. "Tajemniczy ogród" czytałam chyba ze sto razy, mam tę książkę w starym wydaniu.
OdpowiedzUsuńZaciekawiła mnie też ostatnia książka z tego zestawienia, nie znam jeszcze twórczości tej autorki, ale mam chęć poznać tę powieść ;)
Ciekawe propozycje. Każdy znajdzie coś dla siebie.
OdpowiedzUsuń